Mısır’daki Zillet ile Suriye’deki İzzet Arasındaki Fark

18.05.2015 tarihinde İktibaslar kategorisine eklenmiş, 795 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Mirac Karaaslan

izet

Mursi idam edilecek… Tüm sosyal medyamız ve STK’lar ayakta. “Mursi yalnız değildir” sloganı ve hasthag’ları birkaç gün daha moda olur… Sonra? Sonrası malum; “Mursi yalnız değildir” diyenlerin bakışları altında yalnız bir şekilde idam edilecek…

Mursi’ye bir faydanız olacak mı? Sanmıyorum, çünkü yardım edeceğiniz bir konu yok. Ne hapisten çıkarabilirsiniz ne de idamına engel olabilirsiniz. Adına iki marş daha yazıp iki konferans daha yapmak yardım değildir. Belki duruşunu göstermektir, bu kadarlıktır. Az da olsa bir ameldir ama olması gereken değildir. Tıpkı “Afrika’da insanlar aç” diye konferans yapıp yürüyüş yapmanın bir faydasının olmadığı gibi. Aç insana yemek gönderirsin, asıl yardım budur.

Demokratik bir mücadele içine girip, darbe ile indirilip, binlerce ferdi meydanlarda öldürüp bir o kadarı da işkencede katledilen, ve bütün bunlara rağmen savaşı/cihadı reddedenlere ne yardımı yapılabilir ki? Ağır bir laf olacak biliyorum ama; belki kefen göndererek yardım edebilirsiniz! Çünkü firavunlar kendilerine direnmeyen düşmanlarının kanını içmeye doymazlar!

Bu ölümler medyatik, bu nedenle gündem oluyor. Mısır zindanlarında günde kaç kişi işkenceden ölüyor kimin haberi var? Resmi kayıtlar falan Mursi gibiler için. Üç gün önce (14 Mayıs) İhvan liderlerinden Farid İsmail hapishanede öldü. Önemli adam ölünce yokluğu “belli” olur ve gündeme düşer, geri kalan gariplerin ise hangi işkencede ya da başka bir sebeple ölüp/öldürülüp nerede gömüldüğü bile belli değil…

Peki, bugüne nasıl geldik? İhvan nerede yanlış yaptı? Tezahürat yaparcasına “Mursi Mursi” diye meydanlara inen cemaatler ve hocalar, neden bir de Mursi’nin ve İhvan’ın geldiği yüzde yüz başarısızlık durumu hakkında eleştiri yapmıyor? Binlerce genci meydanlarda vurularak öldürülmüş, on binlercesi tutuklanmış, tüm mal varlığına el konulmuş İhvan hareketi için “başarısız olmuştur” deme cesaretiniz bile yok!

Kimse “Biz seferden sorumluyuz, zaferden değil.” gazelini okumasın. İhvan ya da AKP seçimde az oy alınca bile nedeni nedir hata nerdedir diye tartışan ve gündem eden sizler, İhvan’ın topyekûn üzerinden geçilmesine rağmen hata nedir nerededir diye bir soru işareti bile koyamıyorsunuz. Neden mi? Çünkü sizler de İhvan zihniyetinin Türkiye şubelerisiniz ve İhvan’ın teori ve pratiğindeki başarısızlığın, cemaatiniz tarafından size de fatura çıkarılmasına korkuyorsunuz. Çünkü hayaliniz olan “sivil” devrim, İhvan örnekliğinde tam bir fiyaskoya dönüştü ve kitleleriniz bu okumayı sağlıklı yapsa, sizin de bu yoldan ilerleyip aynı sonuca varacağınızı görür. Bundan dolayı bir yandan Mursi’yi kahramanlaştırıyor, bir yandan da İhvan’ın “pasif” duruşu övüyorsunuz.

Neyi övüyorsunuz? Cellâtlarına karşı nasıl da direnmeyip öldüklerini mi? Elle yapılan bir zulme, dil ile cevap vermeyle yetinmelerini mi? Pasif iyi, aktif kötü karşısında insanlık tarihinde bir kez ayakta kalabilmiş mi?

İşin garip yönü, Mısır’da eline silah alıp kendini ve ırzını korumayan İhvan’ı takdir eden ve destekleyen cemaatlerimiz, Suriye’de eline silah alıp kendini ve ırzını korumak için savaşan mücahidleri destekliyor! Bu nasıl bir tezat? Suriye’deki firavuna ve ordusuna karşı halk ayaklandı ve savaştı, doğru yolda dediniz, Mısır’da İhvan ülkesinin firavununa karşı ayaklanmadı, ona da doğru yolda dediniz! Apaçık bir çelişki olan bu tutumunuz aslında fikirsizliğiniz ve acizliğinizin ispatıdır, daha açık konuşmak gerekirse aslında AKP’nin dış politika siyasetine yedeklenmenizdir! AKP Mısır’da demokratik yolla iktidara gelenleri destekledi, bu cemaatler de peşinden… AKP Suriye’de cihadi yolla iktidara gelmek isteyenleri destekliyor, bu cemaatler de peşinden… Peşinden sürüklediğiniz kitlelere yazık…

İslami hareket metodu Suriye veya Mısır için değişmez. Halklar, süreçler farklı olabilir, ama ana hatları değişmez. Mısır’da demokratik yolda giden İhvan’ı destekleyenler, Esad’ın da çok partili seçimler izin çıkardığını niye konuşmuyor? “Esad aslında seçimlere sözde izin vermişti, iktidarın elinden gitmesine göz yummazdı.” diyeceksiniz ki doğru bir tespit. Peki, Mısır’daki firavuni rejim izin verdi mi? İhvan’ı başa getirdiler, baktılar İhvan kafasına göre iş yapıyor, indirip bin beter hale getirdiler.

Diyorlar ki, “İhvan Müslüman kanı dökülmesin diye elindeki orduya ‘vur’ emri vermediği gibi, darbe ile indirilince de kitlesini silahtan uzak tuttu, Müslüman kanı dökülmesin diye!”

O halde soralım, Mısır sokakları ve zindanları Müslüman kardeşlerin kanları ile sulanmadı mı? Sulandı. Kanınız çoluk çocuk dâhil fazlasıyla dökülmedi mi? Döküldü. Hala zindanlarda katledilenlerin ve idam edileceklerin haddi hesabı var mı? Yok. O halde hangi Müslüman kanından bahsediyorsunuz? Firavunların ve ordularının kanı dökülmesin diye mi bu inceliğiniz?! Müslüman kanı fazlasıyla döküldü, yani sizlerin kanınız! Bırakın biraz da bunu ilahlık taslayan firavunlar ve orduları tatsın! Bırakın da biraz da Esma’ları sokak ortasında keyfi bir şekilde dökenlerin kanı dökülsün!

Eğer bu din İncil’de geçen “Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin.” (Matta 5)  diyen din ise, tamam dayak yemeye devam edin, “Bir tanede şuraya ve şuraya vurun” deyin! Ama bu din, zilleti, keyfi bir şekilde katliama uğramayı, bacılarının tecavüze uğramasını sineye çekecek bir din değildir!

“Haram ay, haram aya karşılıktır. Hürmetler (saygı gösterilmesi gereken şeyler) de karşılıklıdır. O hâlde kim size saldırırsa, size saldırdığı gibi siz de ona saldırın” (Bakara/2: 194)

“Size karşı savaş açanlara Allah yolunda siz de savaşın” (Bakara/2: 190)

“Kendilerine savaş açılan Müslümanlara, zulme uğramaları sebebiyle cihad için izin verildi. Şüphe yok ki Allah’ın onlara yardım etmeğe gücü yeter.” (Hac/22: 39)

Bunca ayet hakkına milyonluk bir cemaat olan İhvanı Müslimin ne düşünüyor? Bu ayetler Suriye, Kafkasya ve Afganistan halkına mı nazil oldu?

Birileri gene başlayacak “Ama Mekke dönemindeyiz, savaşamayız, Medine döneminde değiliz.”

O zaman Suriye’deki savaşı niye destekliyorsunuz? Ora ne zaman Medine oldu acaba? Aksine Suriye’de halk iktidarda değilken yani “Mekke’nin ortasındayken” silaha sarılıp firavuna karşı savaş başlatmadı mı? O zaman Suriye’de Esad’ın askerlerinin ölmesine neden seviniyorsunuz? Daha Mekke döneminde iken savaşa başlayan Suriye mücahidlerini niye kınamıyorsunuz? Aksine resmen destekliyorsunuz!

Şunu da hatırlayım, Medine dönemi size göre iktidara gelmek ise, Mısır’da iktidara hakikaten gelmiştiniz ve iktidarınızı isyancı Sisi darbe yaparak yıktı, neden Medine’de uğradığınız silahlı darbeye karşı savaşmadınız?

Demek ki mesele Mekke – Medine tevilleri ve edebiyatı da değil! Mesele, “Savaş açmaktansa sadece biz ölelim razıyız” diyen batıl akide ve ahlakınızdır. Hatta size daha ağır konuşayım, şu an İhvan Mısır’da kıyam etmiyor ve siz bunu takdir ediyorsunuz, bugün Mısır’da kıyam başlasa ve AKP desteklese, “Mursi Mursi” diyen sizler İhvan’ı silip savaşanları desteklemeye ve takdir etmeye başlarsınız!

Bir de Suriye’ye bakalım… Evet gene öldük, gene bacılarımızın namusları kirletildi, gene işkenceden geçirildik… Ama düşman her cephede öfkemizi ve ölümü tattı! Bugün Suriye’de geceleri huzursuz uyuyanlar Esad ve ordusudur. Artık Esad askerleri kaçmak için bahane arıyor! Suriye’de Müslümanlar Esad rejimine razı olsa da ölüyordu, savaşsa da ölüyordu. Ama bugün ölüm karşılıklı ve düşman ölümden korkan dünyaya tapan bir güruh!

“Eğer size bir yara değmişse, o topluluğa da benzer bir yara değmiştir.” (Ali İmran/3: 140)

Her firavun ölümden korkar. Askerleri ise daha çok korkar. Çünkü hepsi paralı askerdir ve öldükten sonra biriktirdiğiniz paranın bir kıymeti yoktur! Bu nedenle firavunlara karşı halkın açtığı savaş, er ya da geç zafere ulaşır. Bugün Esad’ın paralı ordusu on kere yenilirdi, savaşın uzamasının sebebi, Ehli Sünnet düşmanlığını kendilerine din edinmiş Şia’nın Hizbullat ve İran ordusunun yardımına yetişmesidir. Şia’yı din edinen bu militanlar için Ömer ve Osman’ın torunlarını öldürmek dini bir vecibe olduğundan azimle savaşıyorlar. Mısır ordusunda bu da yok. Sadece ABD ve Suud parasıyla ödenen maaşlarını düşünen şerefsizler topluluğudur Mısır askerleri. Ölüm onlar ile İhvan arasında paylaşılsaydı, kendilerine düşen maaşı ve ölümü anında reddedip kaçacak delik ararlardı! Ama ihvan kıyam etmeyerek onlara “Hem bizi katledeceksiniz, hem maaşınızı alacaksınız, hem de başınıza bir şey bu dünyada gelmeyecek” sözü vererek, onların kalbindeki korkuyu cesarete dönüştürdü. Bu nedenle de maaş veren amirlerine itaat edip vurdular, katlettiler, tecavüz ettiler…

Mısır’da İhvan bir tane esirini kurtaramayacaktır. Aksine Müslümanlar fazlasıyla tutuklanmaya devam edecektir. Ama bugün Suriye’de Esad’ın zindanları mücahidler tarafından birer birer ele geçirilmekte ve esirlerimiz birer birer kurtarılmaktadır. Bununla da kalmayıp Esad’ın askerleri esir alınmaktadır! O halde soralım, zillet size mi yazıldı yoksa cihadı seçenlere mi? İzzet sizde mi yoksa cihad edenlerde mi?

Bugün Mısır’da artık İhvan sadece bir enkazdır. Tüm mal varlığına el konulmuş, üye olmak hapse girmek manasına gelmekte. Peki, Suriye’de durum nasıl? Allah son bir ayda bir eyalet başkenti olan İdlib’i, sonra da Cisr Şuğur’un fethini nasip etmedi mi? Hatta Esad ilk defa yenilmeye başladıklarını bizzat kendisi canlı yayında itiraf etmedi mi? Bu, Allah’ın kendi yolunda cihad edenlere verdiği izzettir, ikramdır.

Oysaki Mısır’da Sisi’nin bırakın yenilmesi ya da gerilemesini, aksine her gün kibri ve tuğyanı cisim eylemsizliğinizden cesaret alarak artmaktadır. Demokrasi yolunu seçtiniz ve cihaddan yüz çevirdiniz. “Biz Suriye gibi olmayacağız” dediniz. Oysaki zillet size yazıldı, izzet Suriye’ye!

Ey ihvan gençliği! Şimdi ne yapacaksınız? Ya demokratik yeni parti kurup aynı senaryoyu bir daha yaşayacaksınız, ya da demokrasi bataklığından çıkıp izzetin yolu olan cihadı seçeceksiniz! Evet, gene öleceksiniz ama Sisi de bu acıyı tadacak!

Ey Mısır’daki Müslüman kardeşlerimiz! Vallahi izzetin yolu cihaddır! Kendinize, özünüze gelin. Mısırlı Şeyh Eymen Zevahiri gibi dünya çapında bir cihad komutanı çıkarmış olan sizler değil misiniz? Döneminin Mısır firavunu Enver Sedat’ı cehenneme gönderen Halid el İslambuli içinizden çıkmış bir yiğit değil mi? Suriye’de, Afganistan’da, Keşmir’de en ön safta savaşanlar Mısırlı Müslümanlar sizler değil misiniz? Sizler, Selahaddin’in karargâhı olan Kahire’siniz. O halde yapmanız gereken aslınıza dönmektir. Siz cihaddan yüz çevirdikçe izzet de sizden yüz çevirecek, siz cihada dönünce izzet yeniden sizin adınızla beraber anılacaktır.

İlgili Terimler : , ,
Yazar Hakkında
imamoglumehmet

Yazar : imamoglumehmet

Yazar Hakkında : Ankara 1973 doğumluyum. Mamak İmam-Hatip Lisesinden 1991’de mezun oldum. 1996’da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden İyi dereceyle mezun oldum. 1996’da Artvin’de öğretmenliğe başladım. Hâlen Ankara Keçiören Anadolu İmam-Hatip Lisesinde Meslek Dersleri öğretmenliği yapmaktayım.

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Hangi Mevlânâ, Gerçek Mevlânâ? Mevlânâ[1] ve Mevlevilik Türkiye‘de öteden beri ilgi gören bir
İslâm’da Tesettür Hicret İMAMOĞLU Yeryüzünde insanca ve müslümanca bir hayat sürdürmemiz için
Rabbânî Âlim Abdulfettah Ebû Gudde (Rh.a) Hz. Muhammed Efendimizin: “Ümmetimden kıyamete kadar hak üzere sebat
Rukye Tedavisi Ve Muska Takmak Üzerine Notlar İnsan dünyaya gelişinden itibaren imtihan süreci işlemektedir. İnsanın dünya

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Hangi Mevlânâ, Gerçek Mevlânâ? Mevlânâ[1] ve Mevlevilik Türkiye‘de öteden beri ilgi gören bir
İrtidat ve Yeni Dünya Düzeni
İrtidat ve Yeni Dünya DüzeniDr. Mehmet SÜRMELİ Dinin, “ hayat tarzı” olduğunu düşünürsek günümüzde
Ilımlı İslam(!)’ın Şövalyesi: Fethullah Gülen Ubeydullah TOPRAK ‘Ilımlı İslam’, adından da anlaşılacağı üzere, İslam Dini’ni
‘İhyâ mı İmhâ mı? Kitabımız Çıktı  ‘Tevhîd akidesini muhafaza ederek, ilim öğrenmek, ilim öğretmek, Şerîat’e

Son Yapılan Yorumlar

 • Videolar

  'Mü'minûn Sûresinden Âhiret Sahneleri' Sohbeti

  Lokman Aleyhisselâm'ın Öğütleri (1)

  Lokman Aleyhisselâm'ın Öğütleri (2)

  Âl-i İmrân Sûresi 190-195. âyetin tefsiri

  Düğün Sohbeti

  Suriye ve Mısır'daki Kardeşlerimiz İçin Dua

  Ahir Zaman Müslümanına Notlar

 • RSS Bilinmeyen besleme

 • Arşiv

 • Etiketler

 • Tavsiye Siteler

  Islah Haber

  İmam Buhari Vakfı

  http://imambuharivakfi.org/

  İyiliğe Çağrı Yardım Derneği

  https://iyiligecagri.org.tr/

   

   

 • Ziyaretçiler

 • En Çok Okunan Yazılarım

 • Sosyal Medya’da Paylaşın