Mesele Haremlik-Selamlık Meselesi Değil, Sen Hala Anlamadın mı?

22.08.2015 tarihinde İktibaslar kategorisine eklenmiş, 796 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

NureddinYildiz2

Selamünaleyküm hocam.
Nur suresi 61. Ayeti kerimesinin yapılan bütün tefsirlerinde, bir arada ve ayrı ayrıdan maksadın, kör topal hasta vs. diğer insanları çağırarak beraber ya da ayrı ayrı olduğunu İhsan Şenocak hocamız söylüyor. Şahsen ben de Kurtubi ve Seyyid Kutup tefsirlerinde, internetten baktığımda gördüm ki dediği gibi… Fakat insanların sevgisi ve güvenini kazanmış, akademik olarak ön plana çıkan ve hatta daha çok TV’erde çıkan, ilim adamı olarak görülen, hatta benim dahi çok itimat ettiğim bu insanların(soruyu soran Mustafa İslamoğlu ve Mehmet Okuyan’ı kastediyor), bu ayeti kerimeyi delil göstererek kadın erkek karışık bir arada yemek yenilebileceğini ve belki yine bu ayeti delil göstererek bir arada bulunabileceklerini, içlerinde hiçbir şüphe olmadan söylemeleri ne ile açıklanabilir? Zannetmem ki dini tahrip etmeye çalışsınlar. İlahiyat aşamasında onlara hocalık yapanların, onlara enjekte ettiği dinde reform ve belki farklı düşünerek dini çağa göre yorumlama mıdır bunlar? Ve yine bu konuda bunların öne sürdükleri deliller nelerdir, hangi şer’i ölçüye dayanıyorlar?

Aleykümselam.
Aziz kardeşim,
Bu soruda bir âyet üzerinden mütalaa yapma durumundayız. Ben diyorum ki, biz bu âyet hakkındaki yersiz yorumları çözsek bile sonuca ulaşamayacağız. Bizim sıkıntımız, filanca kişinin şu konuda söylediği söz veya yaptığı hata düzeyinin çok üstündedir. Bunu öncelikle sizinle paylaşmak isterim.
Burada bir yanılgı var. O yanılgı düzeltilirse mesele de çözülür.
Bu yanılgı şudur:
Dinimiz İslam’a saldırıyı, İsrail veya filan süper (!) güçten bekliyoruz. Ya Haçlı ordularını ya da Maraş’ı işgal eden Fransızları bekliyoruz. Hazırlığımızı onlara karşı yapıyoruz. Zaman ilerledikçe de bu yanılgı derinleşiyor. Bu tür düşmanlar gelip İslam’ı elimizden alırlar diye endişeleniyoruz.
Hayır!
Bunlar, Uhud’da bozamadıkları düzenimizi hiçbir yerde bozamayacaklardır. Dış düşmanları, İslam’a sadece bilenme sağlayabilir. Ölülerine şehittir diye ağlamayan bir millete ne yapabilir düşmanları?
Bizim uyanmamız gereken gaflet noktamız, düşmanlarımızın içimizden bizi kemirecek sinsi planlarıdır. Kur’an’ımızın okunmasını yasaklamakla, ezanımızı susturmakla, alfabemizi değiştirmekle bir şey yapamayacaklarını bildiler de, Kur’an’ımızı kendi kafalarına uyarlamaya çalışan adamlarını ayrık otu gibi içimizden ürettiler. Başımıza gelen bela budur. Uyanamadığımız tuzak budur. Bugün ilahiyatta okumayı, alim olmak için yeterli vehmedenler, iyi niyetlerine kurban olmuşlardır. Bizim geçmişte başımıza gelenler yerine, gelecekte başımıza gelebilecekler üzerine kafa yormamız zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle, yakın geleceğimizi ele alacağımız çalışmalar yapmalıyız.
Özet olarak önümüzdeki yıllarda mü’minler olarak şu tuzaklara hazır olalım:
A) Peygamber aleyhisselam efendimizin saf dışı edilmeye çalışılmasını izliyoruz. Belki bunu alenileştirmeye henüz cüret edemiyorlar ama gidilen yolun sonu odur. Hadislere yöneltilen ithamlar, hadis imamlarının pop sanatçılarına benzetilmesi.. Sadece bu sonucu gerçekleştirmek için yapılmış çalışmaların özüdür.
B) Bu ümmetin din büyükleri olan başta müçtehitler ve muhaddisler olmak üzere önder şahsiyetler, bir bir eritilmektedir. Belki bir aydır iki kere sabah namazına kalkmamış sorumsuz delikanlılar, Ebu Hanife gibi bir zirveye kartopu atmakta sakınca görmemektedirler. Onların bu terbiyesizliğini, dinine sahip olduğunu zannettiğimiz insanlar da normalmiş gibi karşılayabilmektedirler. Tehdit neredeyse, bu ümmetin tartışmasız önderleri olan ashabı kirama kadar uzandığında bile tehlike hissedilememektedir.
C) Biz bir Ümmet’iz. Ümmet, zaman ve mekân üstüdür. Kıyamet gününe kadar sürecek bir zaman ve bütün kâinatı kuşatan mekân bizim alanımızdır. Asırlardan bir asırda birkaç yıl ses getirmiş bir grup, fırka, dergi müntesibi, cemaat ne yazık ki Ümmet’imizden daha değerli tutulabilmektedir. Bu ithamı kimse kabullenmiyor ama Ümmet, en ağır değerleri üzerinden eritilirken tek kelime refleksi olmayanlar, kendi kliklerine yönelebilecek en küçük tehdit ihtimaline karşı bütün mukaddesatı savunma aracı olarak kullanabilmektedir.
Cemaatler, gruplar, dergiler büyüdükçe büyüyor ama Ümmet’im, sürünmeye terkedilmiş hâli ile iç yakıyor. Ve bu acı hâl, kolay kolay gündem olmuyor. Bir kişinin ölümüne şu veya bu adla törenler yapılıyor ama eriyen Ümmet mefhumu adına iki damla gözyaşı akıtılabilecek bir sahne bulunamıyor.
Böyle bir ifadeyi abartı bulanlara, bu Ümmet’in Halifesi kimdir, var mıdır, olmalı mıdır? diye sorular sorulsa ne derler merak ediyorum.
Neticede Ümmetimiz, parçalanmaktadır. Bir yandan ırklarına bölünerek parçalanıyor. Bir başka yandan da gruplara bölünerek parçalanıyor. Ekonomik olarak da zaten ayakta durmaya mecali kalmadığı için perişan insanların coğrafyasını temsil ediyor. Siyaset ise, dinden ihraç edileli kim bilir ne kadar zaman oldu?
Dinle savaşanlar ve bu savaşa alet olanlar, bu Ümmet’i Merhûm bir Ümmet yapan en ince değerleri ve diğer uluslardan farklılıklarını bir bir eritiyorlar. Elbette dinin sahibi Allah’tır. Onlar yaptıklarının hesabını Allah’a vereceklerdir ama mü’minler dinlerinin bekçileri olmalı idiler.
D) Ümmet olarak dünyamız, toprağımız, güya bizim olan ülkelerimiz, eğitimimiz, çocuklarımız, ailemiz ve hatta dinimizin en temel iman ilkeleri başta olmak üzere kendisi saldırı altında iken din adına insanları etraflarında toplayanlar, Peygamber aleyhisselam ve ashabının gündemi olmamış konulardan bir konuyu, üzerinde bir hayat feda edilecek şekilde gündem yapabilmektedirler. Bunun adı da din için bir şey yapmak olmaktadır. Sulandırdıkları ya da gözden düşürdükleri dine hizmet ettikleri için de makam ve mevki sahibi olmaktadırlar.
Aziz kardeşim,
Sadece temel bir iki başlık olarak bunları zikrettim. Elbette sorunlarımızın tamamı bunlar değil, çözüm listesi bu değil. Derdimiz büyük ve yaygın. Ben size, bir âyetin muhtevasının nasıl tahrif edildiğini, daireyi geniş tutarak izah etmeye çalıştım. Ya da daha büyük düşünmenin, daha köklü çözüm üretmeye yardım edebileceğini beyan etmek istedim. Rabbim yardımcımız olsun. Birbirimize dua edelim. Sabrı tavsiye edelim. Tek kişi bile kalsak yılmamaya aday olalım. Allah’a emanet olunuz.
Selamünaleyküm.
Nureddin Yıldız

İlgili Terimler :
Yazar Hakkında
imamoglumehmet

Yazar : imamoglumehmet

Yazar Hakkında : Ankara 1973 doğumluyum. Mamak İmam-Hatip Lisesinden 1991’de mezun oldum. 1996’da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden İyi dereceyle mezun oldum. 1996’da Artvin’de öğretmenliğe başladım. Hâlen Ankara Keçiören Anadolu İmam-Hatip Lisesinde Meslek Dersleri öğretmenliği yapmaktayım.

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Hangi Mevlânâ, Gerçek Mevlânâ? Mevlânâ[1] ve Mevlevilik Türkiye‘de öteden beri ilgi gören bir
İslâm’da Tesettür Hicret İMAMOĞLU Yeryüzünde insanca ve müslümanca bir hayat sürdürmemiz için
Rabbânî Âlim Abdulfettah Ebû Gudde (Rh.a) Hz. Muhammed Efendimizin: “Ümmetimden kıyamete kadar hak üzere sebat
Rukye Tedavisi Ve Muska Takmak Üzerine Notlar İnsan dünyaya gelişinden itibaren imtihan süreci işlemektedir. İnsanın dünya

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Hangi Mevlânâ, Gerçek Mevlânâ? Mevlânâ[1] ve Mevlevilik Türkiye‘de öteden beri ilgi gören bir
İrtidat ve Yeni Dünya Düzeni
İrtidat ve Yeni Dünya DüzeniDr. Mehmet SÜRMELİ Dinin, “ hayat tarzı” olduğunu düşünürsek günümüzde
Ilımlı İslam(!)’ın Şövalyesi: Fethullah Gülen Ubeydullah TOPRAK ‘Ilımlı İslam’, adından da anlaşılacağı üzere, İslam Dini’ni
‘İhyâ mı İmhâ mı? Kitabımız Çıktı  ‘Tevhîd akidesini muhafaza ederek, ilim öğrenmek, ilim öğretmek, Şerîat’e

Son Yapılan Yorumlar

 • Videolar

  'Mü'minûn Sûresinden Âhiret Sahneleri' Sohbeti

  Lokman Aleyhisselâm'ın Öğütleri (1)

  Lokman Aleyhisselâm'ın Öğütleri (2)

  Âl-i İmrân Sûresi 190-195. âyetin tefsiri

  Düğün Sohbeti

  Suriye ve Mısır'daki Kardeşlerimiz İçin Dua

  Ahir Zaman Müslümanına Notlar

 • RSS Bilinmeyen besleme

 • Arşiv

 • Etiketler

 • Tavsiye Siteler

  Islah Haber

  İmam Buhari Vakfı

  http://imambuharivakfi.org/

  İyiliğe Çağrı Yardım Derneği

  https://iyiligecagri.org.tr/

   

   

 • Ziyaretçiler

 • En Çok Okunan Yazılarım

 • Sosyal Medya’da Paylaşın