M.Beşir Eryarsoy Hoca: “15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrası Kemalizm, Laiklik ve Demokrasi Söylemleri”

17.08.2016 tarihinde İktibaslar kategorisine eklenmiş, 634 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

15-temmuz-darbe-besir-eryarsoy

Medeniyet Vakfı Başkanı Mehmet Beşir Eryarsoy, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası artan Kemalizm, laiklik ve demokrasi söylemlerini değerlendirdi. “Cenab-ı Allah 15 Temmuz gibi veya ondan daha şerli olabilecek hadiselerle bizleri tekrar karşı karşıya getirmesin.” duasıyla konuşmasına başlayan Eryarsoy, 15 Temmuz hadisesinin bütün dinamikleri ortaya çıkartılarak anlaşılmasının önemini vurguladı ve laiklik, demokrasi ve kemalizmin bir reçete olarak sunulmasının meseleyi anlayamamak olduğunu ifade etti.

“15 Temmuz hadisesini oldu-bitti şeklinde anlamamak ve tehlike atlatıldıktan sonra unutmamak Müslümanların ve birinci derece bu işe muhatap olan Türkiye Cumhuriyeti’nin vazifesidir. Mesele sadece bu örgüt içerisindeki kimseleri yakalamak değildir. Gelecekte benzeri bir tehlike ile karşılaşmamak için darbe girişiminin bütün bileşenlerinin ve dinamiklerinin düşünülmesi gerekir. Onun için alelacele, derinlemesine düşünülmemiş yorumlar sağlıklı, ilmi ve sağlam temelleri olan sonuçlar ve çıkarımlar değildir. Kemalizm ve laiklik bu memleketin vazgeçmeyeceği esaslarıdır gibi yorumlara veya neticelere ulaşmak hiç derde deva olacak nitelikte değildir ve gerçekle alakalarının olmayacakları ise gülünç olmalarından çok daha ileri boyutlardadır. Bu, darbe teşebbüsünde uluslar arası güçlerin İslam toprakları üzerindeki emelleri arasındaki bağı kuramamaktır.

Bizim anlayışımıza göre Batı yüzyıldan beri Sevr’i rafa kaldırmamıştır. Her bir münasebetle Sevr’in bir bölümünü uygulamaya çalışmaktadır. Meseleyi kurtarıcı laiklik, demokrasi, kemalizm gibi sıradan, derinliksiz sloganlarla anlayıp yorumlamak hakikatten bir kaçıştır. O halde herkesin anlayışı, düşüncesi, yaklaşımı ne olursa olsun evvela meseleyi doğru bir şekilde idrak etmesi lazım. Türkiye’de bu işin sebebi veya kurtarıcısı demokrasidir ve laikliktir diyenler samimiyetle şunu kabul etmek zorundadırlar. Türkiye son on yılda hiç olmadığı kadar laik olmuştur, hiç olmadığı kadar demokrat olmuştur. Demokratik üslup ve çerçeve içerisinde kalmıştır. Dolayısıyla mesela demokrasi veya laiklik meselesi değildir. Batı da siz laikliği, siz demokrasiyi iyi uygulamıyorsunuz diye üzerimize gelmiyor. Bu hadise ile faturanın Müslümanlara ve İslam ümmetine kesilmek istendiğini, daha doğrusu bu işten birinci derecede yıkımını yaşayacak olanların Müslümanlar olduğunu öncelikle idrak edilmesi lazım. Çünkü Batı hiçbir şekilde kendi düşünce anlayış ve değerlerini kabul eden kimselerden, kitlelerden, ülkelerden ve rejimlerden zarar görmeyeceğini çok iyi biliyor.

Batının İslam ülkelerinde tezgahlamak istediği oyunun tek bozucu adayı Müslüman ümmettir, Müslümanların kendilerine gelmeleri kendilerini fark etmeleridir. Bizim kendimize gelmemiz ve güçlenmemiz Batı tarafından çok farklı şekilde okunuyor. Batı, Müslümanların, şimdi değil gelecekte bile kullanması muhtemel olan, maddi güç ve imkanlara, bağımsızlıklarını temin edecek şekilde sahip olmasını kesinlikle kabul etmiyor ve bunu geleceği için tehlike görüyor. İşte Türkiye’nin son zamanlarda özellikle son altı-yedi yıl içerisinde ciddi badirelerle karşı karşıya bırakılmasının sebebi budur. Mesele Türkiye’de demokrasinin ve laikliğin az uygulanması meselesi değildir. Mesele Türkiye’nin, Batı’nın kendisine takdim etmiş olduğu protez bacaklar ve bastonlarla değil kendi kimliği ve varlığı ile kendi ayakları üzerinde durmak isteyen istikametidir. Türkiye bu süreci tamamlamış değildir ancak böyle bir istikameti seçmiş olmasından dahi rahatsızlık duyuyorlar. Bunun emarelerini gördükleri için rahatsız oluyorlar. O halde asıl mesele buradadır.

Türkiye’nin bu istikametinin önlenmesi gelecekte İslam ümmetinin güçlenmesinin önüne geçmek manasına gelmektedir. Meselenin bize göre irdelenmesi ve üzerinde durulması gereken tarafı da budur. Mesele laik ve kemalistlerin yorumladıkları gibi veyahutta Türkiye’deki siyasi partilerin söylemlerinin ifade ettiği gibi demokrasi meselesi değildir. 15 Temmuz gecesini çok iyi okumamız lazım. Halkın sokağa çıkarken kendisini nasıl ifade ettiğini bilmemiz lazım. Halk niçin sokağa çıktı? Vatan için çıktı. Ezan için çıktı. Ya Allah diyerek sokağa çıktı. Bunun dışında başka maksatlarla çıkmış olanlar elbette ki vardır. Fakat hakim renk, asıl dinamik bu olduğuna göre bu halkın ne için bu darbe kalkışmasına karşı çıktığını anlamamız lazım. Niçin karşı çıktığını anladığımız takdirde bu darbe teşebbüsünün hangi maksatla kimler tarafından sahnelenmek istediğini de halkın çok iyi anladığını idrak ederiz. Böylelikle şimdiye kadar sanılanın aksine Müslümanlar üzerlerinde oynanmak istenen oyunlardan habersizdir yargısının kökünden yanlış olduğunu idrak ederiz.

Peki bunu anladık ve tespit ettik ne olacak? Halkta İslam adına, ümmetin başına örülmek istenen çoraplara karşı çıkmak gibi bir anlayış vardır. O halde bunun daha fazla güçlenmesi için Batı’nın işgal ve sömürü kokan istek ve plan, programlarına karşı durabilmek için halkımızdaki bu anlayışı derinleştirmeliyiz. Bu anlayışın daha asil, daha güçlü, daha kalıcı olması ve daha sağlam temellere oturması için, ileriye yönelik plan ve projelerin çok daha kapsamlı bir hale gelmesi için hep birlikte çaba ve gayretlerimizi ortaya koymalıyız.”

Yazar Hakkında
imamoglumehmet

Yazar : imamoglumehmet

Yazar Hakkında : Ankara 1973 doğumluyum.Mamak İmam-Hatip Lisesinden 1991’de mezun oldum. 1996’da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden İyi dereceyle mezun oldum. 1996’da Artvin’de öğretmenliğe başladım. Halen Ankara Hacıbayram Anadolu İmam-Hatip Lisesinde Meslek Dersleri öğretmenliği yapmaktayım.

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Siz Hiç Gerçekleri Bindörtyüz Yıl Sonra Keşfedilen Hak Din Görmediniz mi? Fikret ÇETİN (Kısa bir Osman Caner Taslaman Zihniyeti Analizi) Bir din
Siz Hiç Gerçekleri Bindörtyüz Yıl Sonra Keşfedilen Hak Din Görmediniz mi? Fikret ÇETİN (Kısa bir Osman Caner Taslaman Zihniyeti Analizi) Bir din
Hangi Mevlânâ, Gerçek Mevlânâ? Mevlânâ[1] ve Mevlevilik Türkiye‘de öteden beri ilgi gören bir
İslâm’da Tesettür Hicret İMAMOĞLU Yeryüzünde insanca ve müslümanca bir hayat sürdürmemiz için

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Hangi Mevlânâ, Gerçek Mevlânâ? Mevlânâ[1] ve Mevlevilik Türkiye‘de öteden beri ilgi gören bir
Siz Hiç Gerçekleri Bindörtyüz Yıl Sonra Keşfedilen Hak Din Görmediniz mi? Fikret ÇETİN (Kısa bir Osman Caner Taslaman Zihniyeti Analizi) Bir din
İrtidat ve Yeni Dünya Düzeni
İrtidat ve Yeni Dünya DüzeniDr. Mehmet SÜRMELİ Dinin, “ hayat tarzı” olduğunu düşünürsek günümüzde
Hz. İsâ’nın Ref’i Ve Nüzûlü Haktır Gerek fikir, gerekse fizik planında insanlığın karşı karşıya bulunduğu

Son Yapılan Yorumlar

Hangi Mevlânâ, Gerçek Mevlânâ? için imamoglumehmet diyorki;

Eyvallah kıymetli bacım. Rabbim ilmimizi ve fehmimizi arttırsın.

Hangi Mevlânâ, Gerçek Mevlânâ? için Latife Özak diyorki;

Allah razı olsun. En geniş şekliyle anlatılmış hocam güzel bir eser olmuş zaman zaman faydalanıp arkadaşlarla da paylaşıyorum.

'İhyâ mı İmhâ mı? Kitabımız Çıktı için imamoglumehmet diyorki;

Teşekkür ediyorum kardeşim. Evet maalesef 194.sayfa baskı hatası çıkmamış.Mail adresi verirseniz size göndereyim o sayfayı
 • Videolar

  Düğün Sohbeti

  Suriye ve Mısır'daki Kardeşlerimiz İçin Dua

  Ahir Zaman Müslümanına Notlar

 • RSS ISLAH HABER | Haber var islah eder, haber var ifsad eder

 • Arşiv

 • Etikeler

 • Sosyal Medya’da Paylaşın

 • Tavsiye Siteler

 • Ziyaretçi İstatistikleri

 • En Çok Okunan Yazılarım

 • Views