Genç Birikim Dergisi’nin Aralık 2014 Sayısı Çıktı

13.12.2014 tarihinde İktibaslar kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Genc_Birikim_Aralik_2014_Sayi_187_Buyuk

Gündemdeki konuları İslami bakış açısıyla değerlendiren Genç Birikim Dergisinin Aralık 2014 sayısı çıktı.

Genç Birikim Dergisinin aynı zamanda Genel Yayın Yönetmenliğini de yapan Araştırmacı-Yazar Ali Kaçar, Özal’dan günümüze Devletin PKK ile görüşmesini tarihi olarak değerlendirdiği ve son günlerdeki “çözüm süreci” adı altında devam eden görüşmelerin de arka planını analiz ettiği “Çözüm Süreci ve KCK/PKK!.” başlıklı ilginç bir yazı kaleme almış. Ali Kaçar yazısında; “PKK/KCK terör örgütünün çözüm süreciyle birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da elde ettiği serbestliği sınır dışına çekilmek için değil bu bölgelerdeki devlet otoritesini ortadan kaldırmaya yönelik kullandığı, dağdaki silahlı güce dayalı “devrimci halk savaşı” stratejisi doğrultusunda teşkilatlandığı ve hazırlık yaptığının gözlendiği, örgütün, çözüm sürecinde, süreçten önceki durumuna göre çok daha güçlendiği, devlete meydan okuyacak güce ulaştığı, ancak buna rağmen son aylarda hükümet yetkilileri ve hükümet yanlısı medyanın günlerdir bayram havasında sözler sarf edip, yayınlar yaparak çözüm sürecinin rayına oturduğu mesajını verdiklerini, oysa PKK kanadından, bilhassa da Kandil merkezli gelen açıklamaların bunun hiç de böyle olmadığını açıkça gösterdiğini, 6-8 Ekim olaylarının, PKK/KCK’nın bir taraftan ulaştığı gücü ve kendilerine olan güveni gösterdiğini, dolayısıyla Çözüm Sürecinin, onlar açısından örgütün silahlanmasına ve ordulaşmasına hizmet ettiği sürece devam edebileceğini, aksi halde devam etmesinin söz konusu bile olamayacağını, PKK/KCK’nın, kendilerinin de itiraf ettiği gibi eskiye göre daha da güçlü olduğunu, zaten 6-8 Ekim olaylarının da bunu açıkça gösterdiğini” vurguladıktan ve fırsatçı, pragmatist ve İslam düşmanı bir örgüt olan PKK/KCK’nın bu kadar güçlenmesinin nedenlerini izah ettikten sonra bu sorundan kurtulmak için 10 tane çözüm önerisi ortaya koymuş.

Muhammed İMAMOĞLU  “İstimdâd, Tevessül ve Rabıta Konularında Doğru Tavır” adlı yazısında: ” Kişinin doğrudan Allahtan yardım istemesi, tehlikeli ve sıkıntılı zamanlarda sadece Ona sığınması, İslâm’ın itikad ve ibadet ilkeleri açısından tercih edilecek yegâne davranıştır. Bâzı kimselerin, sâlihlerin gıyablarında veya kabirlerini ziyâret esnâsında; “Ey filân zât! Bana şifâ ver! Benim şu ihtiyâcımı gider!” gibi sözlerle doğrudan doğruya kendilerinden talepte bulunmaları, türbelerin etrafırda toplanıp medet, şifa, imdat beklemeleri son derece yanlış ve şirke kapı aralayabilecek olan istigâse cümlesindendir. Şüphesiz bu tür istigâseler için birtakım teviller yapılabilirse de, gâyet hassas olan tevhîd akîdesinin özünü zedeleyebilecek bu ve benzeri câhilâne hareketlerden şiddetle sakınılmalıdır. Müşkillerin bertaraf edilmesinde, kâinâtın sevk ve idâresinde, Allâh’tan gayrısının mutlak tasarrufunun bulunabileceği intibâını veren bu nevî ifâdeler, aslâ kullanılmamalıdır.” diyerek konuyu özetlemiştir.

Araştırmacı-Yazar Ali Kaçar Suriye’de muhalif güçlerle IŞİD’’in çatışmasını ele aldığı “El Kaide’den IŞİD’e Irak ve Suriye’deki Direniş” başlıklı yazı dizisinde; “Ebu Bekir el-Bağdadinin, Zevahiri’nin açıklamalarını dikkate almayarak, kurduğu ve Suriye’yi de içine alan Irak Şam İslam Devleti’ne tabi olmayı reddeden muhaliflere karşı operasyonlar yapmaya başladığını, gün geçtikçe Suriye’de Nusra Cephesi de dâhil bütün grupları karşısına alan (IŞ)İD’in, diğer grupları İslam dinine muhalif davranmakla suçlayarak, muhaliflerin elindeki bölgeleri ele geçirmeye çalıştığını, Suriye’deki muhaliflerin ise, (IŞ)İD’i fikirlerinde aşırıya kaçarak “tekfirci” bir tutum sergilemekle suçladığını” belirttikten sonra yazısına IŞID ile muhalif gruplar arasındaki mücadelenin nedenlerini izah ederek devam etmiş.

Ahmed Muhammed MÜNİR’in Resulullah Efendimiz’in Örnekliğinde Eğitim-Öğretim Metodları, Erdal BAYRAKTAR’ın İnsanı Düşünmek, İdris KERİMOĞLU’nun İslamî Çalışmalarda Eğitimin Önemi, Mehmed ADIGÜZEL’in Dine Karşı İlk Reaksiyon: “Allah Fobisi” ve Abdullatif ACAR’ın Yarın Yaparım, Yarın Yaparım Deme! başlıklı yazıları okunmaya değer diğer çalışmalar olarak dergide yerini almış.

Genç Birikim Dergisinin kaçırılmamasını ve okunmasını tavsiye ediyor, yayın hayatında başarılar diliyoruz.

www.gencbirikim.net

Genç Birikim Dergisi

İlkiz Sok. No:22/B Sıhhiye/Ankara

Tel: 0312.229 67 18

İlgili Terimler :
Yazar Hakkında

Yazar : imamoglumehmet

Yazar Hakkında : Ankara 1973 doğumluyum. Mamak İmam-Hatip Lisesinden 1991’de mezun oldum. 1996’da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden İyi dereceyle mezun oldum. 1996’da Artvin’de öğretmenliğe başladım. Hâlen Ankara Keçiören Anadolu İmam-Hatip Lisesinde Meslek Dersleri öğretmenliği yapmaktayım.

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Şehr-u Ramazân’ı Muvahhidce İhyâ EdelimRamazan ayı büyük bir heyecan dalgasıyla bir kez daha
Şehâdet Bir Çağrıdır Nesillere Ve Çağlara… Şubat ayı şehitler ayıdır. Şubat geldiğinde bunu en derinden
ÖLÜLERİN YAŞAYANLARIN AMELLERİNDEN İSTİFÂDE ETMESİ VE ÖLÜLERE KUR’AN MESELESİÖLÜLERİN YAŞAYANLARIN AMELLERİNDEN İSTİFÂDE ETMESİ VE ÖLÜLERE KUR’AN MESELESİ
Üç Ayları Nasıl İhyâ Etmeli “ Üç aylar” diye adlandırılan Receb, Şaban ve Ramazan

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Hangi Mevlânâ, Gerçek Mevlânâ? Mevlânâ[1] ve Mevlevilik Türkiye‘de öteden beri ilgi gören bir
İrtidat ve Yeni Dünya Düzeni
İrtidat ve Yeni Dünya DüzeniDr. Mehmet SÜRMELİ Dinin, “ hayat tarzı” olduğunu düşünürsek günümüzde
Ilımlı İslam(!)’ın Şövalyesi: Fethullah Gülen Ubeydullah TOPRAK ‘Ilımlı İslam’, adından da anlaşılacağı üzere, İslam Dini’ni
‘İhyâ mı İmhâ mı? Kitabımız Çıktı  ‘Tevhîd akidesini muhafaza ederek, ilim öğrenmek, ilim öğretmek, Şerîat’e
 • Videolar

  'Mü'minûn Sûresinden Âhiret Sahneleri' Sohbeti

  Lokman Aleyhisselâm'ın Öğütleri (1)

  Lokman Aleyhisselâm'ın Öğütleri (2)

  Âl-i İmrân Sûresi 190-195. âyetin tefsiri

  Düğün Sohbeti

  Suriye ve Mısır'daki Kardeşlerimiz İçin Dua

  Ahir Zaman Müslümanına Notlar

 • Arşiv

 • Etiketler

 • Tavsiye Siteler

  Islah Haber

  İmam Buhari Vakfı

  http://imambuharivakfi.org/

  İyiliğe Çağrı Yardım Derneği

  https://iyiligecagri.org.tr/

   

   

 • Ziyaretçiler

 • Sosyal Medya’da Paylaşın