Başörtülü Tüm Bayanlar Dindar mı?

05.03.2016 tarihinde İktibaslar kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Yazıma başlamadan belirtmek isterim ki; hiç kimsenin takvasını yada imanı hedef almış değilim.

Amacım ülkemizde son 10 yılda önü açılan (!) dindar kesimin yada dini yaşam modelinin geldiği son duruma kısa bir özeleştride bulunmaktır.

Batı tasvirlerine baktığımızda Osmanlı kadınını şemsiye çevirir ve şeffaf peçe takar şekilde görüyoruz. Halbuki, Osmanlı kadınları tesettürüne önem gösteren ve Kemalistlerin kitaplarında da (1) bahsettikleri gibi koyu giyinen (dikkat çekmeyen şekilde) ve süslenmeyi sadece evinde eşi için yapan dindar insanlardı.

Peygamberimiz döneminde Müslüman kadının tesettürüne ne kadar önem verdiğini yazmamıza bile gerek yok ama şu olayı hatırlatmakta fayda var. Yahudilerin Müslüman kadının örtüsüne el uzatması karşısında tesettürü yırtılıp edep yeri görünen kadına gülen yahudilere karşı Peygamberimiz topluca savaş ilan etmiştir. (2)

Günümüze gelecek olursak.

Tarihte meşhurdur. Bir ülkenin liderinin dini neyse halkınında dini o olur. Bugün bile bu uygulama devam etmektedir.

Ülkemizde son 10 yıllık sürece baktığımızda buna benzer bir tablo görüyoruz.

Çok yakın zamana kadar ülkemizde bol tesettürlü bayanlar okullara alınmıyor ve kamusal alanlarda tedavi bile edilmiyordu. Gerici, yobaz ve geri kafalı olarak isimlendiriliyor ve küçük görülüyordu.

O tarihlerde Türkiye’de yöneticilik yapan insanların dini (yaşam tarzı) buydu. Halkta onların koyduğu kurallara ses çıkarmıyor ve onların uygulamalarına tabi oluyorlardı.

Azınlık dindar gruplar bu zulme karşı direndi ama hemen hemen hiçbir hakka kavuşmadı.

Gün geldi ve mevcut liderler artık ülkede istekleri karşılayamaz oldu. Dindar (!) insanlar onlardan boşalan koltuklara geçmeye başladı.

Bu süreçte dindarlar ülke yönetiminde oluşan boşlukları kendilerinden verdikleri tavizler ile doldurarak güçlü bir iktidara (!) sahip oldular.

Verilen tavizler o kadar büyüktü ki dindar kesimin 10 yıl önceki taleplerine baktığımızda oluşan ciddi farklılıkları görmemek imkansız durumdadır. İşte bu tavizler Müslüman kadınıda derinden yaraladı ve ortaya günümüzdeki “örtülü çıplakları” ve “moda tesettürlüleri” çıkarttı. Bunlara rol modellerde yine yöneticilerin eşleri seçildi. Yani “Hayrünnisa modeli” “Emine hanım modeli”. Erkeklerinde evlenmek için tercihleri bu yönde olunca toplumsal bir dönüşüm kaçınılmaz oldu.

Artık ülkemizdeki başörtüsü anlayışı moda ve süs eşyasına dönüştüğü için televizyonlarda, mezuniyet törenlerinde başları rengarenk örtülü daracık pantolon giyen kızların yaptıklarını kınamakta anlamsızlaşıyor. Zaten Allah rızası için yapılmamış amellerin meyvesinin İslama uygun meyveler vermesini beklemek ne kadar doğru olur ki?

Kimsenin dinine imanına laf etme gibi bir hakkım yok. Ama kimseninde o absürd kıyafetleri dine mal etmesine sessiz kalamam. Kalmamalıyız.

“Nasılsanız öyle yönetilirsiniz” düsturu gereği öncelikle değişime kendimizden başlamanız gerektiğinin farkındayım. O yüzden bu özeleştirimi kaleme almayı uygun gördüm.

Zalimlerin elinden yıllarca zulüm gördük. Zulüme karşı direndik ve Allah bizi zalimlerden kurtardı amma bizler dinde gevşeklik gösterdik. O yüzden başımıza geçen yöneticiler bu durumdalar.

Eğer bizler silkelenir ve Rabbimizin emirlerine uyar ve o şekilde yaşamaya çalışırsak hem ahiretimiz hem de dünyamız kurtuluşa erecektir.

Son söz Allah’ın kitabından olsun; 

Gevşemeyin, üzülmeyin; eğer (gerçekten) iman etmişseniz en üstün olan sizlersiniz. (Al-i İmran/139)


1- Turgut Özakman – Cumhuriyet isimli kitabında Dindar Osmanlı kadınını giysisinden dolayı küçük görüyor ve Atatürk ile Batılı Kadınlar gibi açılıp saçılmasından övgü ile bahsediyor.

2- “O tarihlerde bir Müslüman Arap kadını, bazı şeyler satmak üzere Kaynuka Oğulları (Yahudilerin) pazarına gidip. Satacağını sattıktan sonra Yahudi bir kuyumcunun dükkânına alış-veriş için girdi. Orada bulunan Yahudiler, kadının yüzünü açmak istedilerse de, kadın buna diretti. Yahudi kuyumcu, kadının elbisesine asılarak, yırttı. Kadının edep yeri göründü. Yahudiler gülüşmeye başladılar. Hicâbı parçalanan kadın feryat etti. O sırada, oradan geçen bir Müslüman, Yahudi kuyumcuyu öldürdü. Yahudiler de o Müslüman’ı öldürdüler. Bunun üzerine Resûlulllah Yahudileri kuşatma altına aldırdı. Yahudiler teslim oldular. Peygamberimiz onları Medine’den çıkardı.”

Metin DOĞRUYOL / Sütun Haber

İlgili Terimler : ,
Yazar Hakkında

Yazar : imamoglumehmet

Yazar Hakkında : Ankara 1973 doğumluyum. Mamak İmam-Hatip Lisesinden 1991’de mezun oldum. 1996’da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden İyi dereceyle mezun oldum. 1996’da Artvin’de öğretmenliğe başladım. Hâlen Ankara Keçiören Anadolu İmam-Hatip Lisesinde Meslek Dersleri öğretmenliği yapmaktayım.

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Şehr-u Ramazân’ı Muvahhidce İhyâ EdelimRamazan ayı büyük bir heyecan dalgasıyla bir kez daha
Şehâdet Bir Çağrıdır Nesillere Ve Çağlara… Şubat ayı şehitler ayıdır. Şubat geldiğinde bunu en derinden
ÖLÜLERİN YAŞAYANLARIN AMELLERİNDEN İSTİFÂDE ETMESİ VE ÖLÜLERE KUR’AN MESELESİÖLÜLERİN YAŞAYANLARIN AMELLERİNDEN İSTİFÂDE ETMESİ VE ÖLÜLERE KUR’AN MESELESİ
Üç Ayları Nasıl İhyâ Etmeli “ Üç aylar” diye adlandırılan Receb, Şaban ve Ramazan

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Hangi Mevlânâ, Gerçek Mevlânâ? Mevlânâ[1] ve Mevlevilik Türkiye‘de öteden beri ilgi gören bir
İrtidat ve Yeni Dünya Düzeni
İrtidat ve Yeni Dünya DüzeniDr. Mehmet SÜRMELİ Dinin, “ hayat tarzı” olduğunu düşünürsek günümüzde
Ilımlı İslam(!)’ın Şövalyesi: Fethullah Gülen Ubeydullah TOPRAK ‘Ilımlı İslam’, adından da anlaşılacağı üzere, İslam Dini’ni
‘İhyâ mı İmhâ mı? Kitabımız Çıktı  ‘Tevhîd akidesini muhafaza ederek, ilim öğrenmek, ilim öğretmek, Şerîat’e
 • Videolar

  'Mü'minûn Sûresinden Âhiret Sahneleri' Sohbeti

  Lokman Aleyhisselâm'ın Öğütleri (1)

  Lokman Aleyhisselâm'ın Öğütleri (2)

  Âl-i İmrân Sûresi 190-195. âyetin tefsiri

  Düğün Sohbeti

  Suriye ve Mısır'daki Kardeşlerimiz İçin Dua

  Ahir Zaman Müslümanına Notlar

 • Arşiv

 • Etiketler

 • Tavsiye Siteler

  Islah Haber

  İmam Buhari Vakfı

  http://imambuharivakfi.org/

  İyiliğe Çağrı Yardım Derneği

  https://iyiligecagri.org.tr/

   

   

 • Ziyaretçiler

 • Sosyal Medya’da Paylaşın